Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ուփսալա
Հունիսի 11-ին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Շվեդիայում մեկնել է Ուփսալա քաղաք, որտեղ նախ այցելել է Ուփսալայի համալսարանի գրադարան:
Ուփսալայի համալսարանի փոխնախագահ Անդերս Մալմբերգը եւ գրադարանի տնօրեն պրոֆեսոր Լարս Բուրմանը հայկական պատվիրակությանը ծանոթացրել են գրադարանում պահվող հայկական միջնադարյան ձեռագրերին եւ հնատիպ գրքերին: Քննարկվել են Ուփսալայի համալսարանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի միջեւ համագործակցության հեռանկարները:
Ուփսալայի տաճարում ավագ քահանա Աննիկա Ադերբրանտը ներկայացրել է տաճարի պատմությունը, որից հետո պատվիրակությունը մեկնել է Ուփսալայի ամրոց, որտեղ հանդիպել է Ուփսալայի նահանգապետ Գորան Էնանդերի եւ տիկնոջ՝ Մոնիկա Սարստանդի հետ:
Ամրոցում տեղի է ունեցել ջերմ հանդիպում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Օրվա ավարտին Ուփսալայի քաղաքապետ տիկին Եւա Էդվարդսոնի անունից ԱԺ նախագահի պատվին տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

On June 11, the delegation headed by the NA Speaker Ararat Mirzoyan left for the city of Uppsala in Sweden, first visited Uppsala University Library.
The Vice-Chancellor of Uppsala University Anders Malmberg and the Library Director Professor Lars Burman presented the Armenian medieval manuscripts and old print books being kept in the library to the Armenian delegation. The perspectives of cooperation between Uppsala University and Yerevan State University were discussed.
In Uppsala Cathedral elder pastor Annika Aderbrant presented the history of the Cathedral, after which the delegation members left for Uppsala Castle, where they met with the Governor of Uppsala County Göran Enander and his wife Monica Sarstand.
A warm meeting was held in the Castle with the representatives of the Armenian community, during which Ararat Mirzoyan answered the attendees’ numerous questions.
At the end of the day on behalf of the Mayor of Uppsala Eva Edwardsson an official dinner was given on the NA Speaker’s honour.