Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունն այցելել է Ուփսալա
Հունիսի 11-ին ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի գլխավորած պատվիրակությունը Շվեդիայում մեկնել է Ուփսալա քաղաք, որտեղ նախ այցելել է Ուփսալայի համալսարանի գրադարան:
Ուփսալայի համալսարանի փոխնախագահ Անդերս Մալմբերգը եւ գրադարանի տնօրեն պրոֆեսոր Լարս Բուրմանը հայկական պատվիրակությանը ծանոթացրել են գրադարանում պահվող հայկական միջնադարյան ձեռագրերին եւ հնատիպ գրքերին: Քննարկվել են Ուփսալայի համալսարանի եւ Երեւանի պետական համալսարանի միջեւ համագործակցության հեռանկարները:
Ուփսալայի տաճարում ավագ քահանա Աննիկա Ադերբրանտը ներկայացրել է տաճարի պատմությունը, որից հետո պատվիրակությունը մեկնել է Ուփսալայի ամրոց, որտեղ հանդիպել է Ուփսալայի նահանգապետ Գորան Էնանդերի եւ տիկնոջ՝ Մոնիկա Սարստանդի հետ:
Ամրոցում տեղի է ունեցել ջերմ հանդիպում հայկական համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որի ընթացքում ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը պատասխանել է ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
Օրվա ավարտին Ուփսալայի քաղաքապետ տիկին Եւա Էդվարդսոնի անունից ԱԺ նախագահի պատվին տրվել է պաշտոնական ընթրիք:

Делегация во главе с А.Мирзояном посетила Уппсалу
11 июня делегация во главе с Председателем НС А.Мирзояном посетила в Швеции город Уппсала, где побывала прежде всего   в библиотеке Уппсальского университета.
Вице-канцлер Уппсальского университета Андерс Мальберг и директор библиотеки профессор Ларс Бурман ознакомили армянскую делегацию с хранящимися в библиотеке армянскими средневековыми рукописями и старинными книгами. Обсуждены перспективы сотрудничества ЕГУ и Уппсальского университета.
В Уппсальском Kафедральном соборе старший священник Анника Адербрандт представил историю храма, после чего делегация направилась в Уппсальский замок, где встретилась с губернатором Уппсалы Гораном Энандером и его супругой   Моникой Сарстанд.
В замке прошла теплая встреча с представителями армянской общины, в ходе которой Председатель НС А.Мирзоян ответил на многочисленные вопросы собравшихся.
В завершение дня от имени мэра Уппсалы Евы Эдвардсон был дан официальный ужин в честь Председателя НС.